Dante - partnerská krize přivádí partnery do zdánlivého pekla

Dante – partnerská krize přivádí partnery do zdánlivého pekla

Partnerská krize je přechodný stav vztahu, který je velice běžný a je znamením, že partnerství se vyvíjí. Lidé se mění a partnerství s ním. To co původně bylo v pořádku se časem mění. Přicházíme o naděje, ztrácíme sny a očekávání se mění.

Jak vznikne partnerská krize?

 

Příkladem může být osobnostní vývoj méně sebevědomé ženy, která původně hledala muže s pevnými zásadami, který ji pomůže odejít od rodičů. Ona sama si neuměla představit, že by žila sama bez podpory a názorů rodičů, proto si našla partnera, který ji podpořil a rozhodoval místo rodičů. Začali spolu bydlet.

Jistou dobu neměla své koníčky a trávila čas s partnerem, starala se o děti. Žena naučila svého muže, že se doma o vše postará. On ji od toho neodrazoval a mohl jí v tom sám podporovat. Jí samotné to mohlo být z počátku i příjemné. Byla paní domu.

Časem však osobnostně vyrostla a chtěla víc než se starat o děti a partnera. Chtěla třeba kariéru, či koníčky, kamarádky a zde se objevil zádrhel. Parnter zůstal stejný, zvykl si na ženu, která se doma o vše postará. Nyní však ona už nepotřebovala tolik podpory a měla už vlastní názor na svět, byla celkově samostatnější. Změnilo se její očekávaní od něho. Chtěla více podpory v tom, co ji baví.

Nelze se hněvat ani na jednoho. Na ní, že mění pravidla hry. Na něho, že si zvykl na hru, která mu byla příjemná a nechce hrát jinou. Zvyk je železná košile. Jemu to mohlo vyhovovat. Neměl strach o ženu, když byla doma. Plno zodpovědnosti měla ona, která nyní visí někde ve vzduchu. Mohl být rád, že má ženu jenom pro sebe.

Je přirozené, že brojí proti jejímu osamostatňování. Krize byla na světě. Otevřel se prostor pro změnu. Prostor pro osobnostní růst a vyjasnění nových očekávání.

Co partnerská krize přináší?

– Pro partnera může znamenat partnerčina změna na první pohled samé nevýhody – musí se starat o děti, dělit se o partnerku s jejími kamarádkami, jejím novým zaměstnáním. Na druhou stranu toto představuje i výzvu pro jeho osobnostní růst. Může přijmout více roli zodpovědného a milujícího partnera, na kterého se může žena spolehnout a který si může vytvořit bližší vztah k dětem. Otcovství bývá spojeno s osobnostním růstem a naplněním přirozeného vývoje člověka – muže.

– Pro partnerku se vytváří možnost získat větší kontrolu nad svým životem. Příjmout více zodpovědnosti za sebe. Rozvíjet své koníčky a být více spokojená sama se sebou. Být svému muži také podporou a rádkyní.

Toto zní pěkně, ale jak vypadá realita?

Výčitky, výčitky, výčitky… i tak může začít cesta z krize.

Partneři jsou v období krize na sebe naštvaní. Jejich očekávání se liší, což způsobuje krizi. A jak se očekávání a potřeby navzájem liší, tak si to partneři dávají více, či méně jasně najevo. Objevují se výčitky, urážky, odchody, nevěry, trucovitost a jiné způsoby, jak vyjadřujeme svoji nespokojenost.

Krize nabývá na rozměrech a chování, které ubližuje vztahu se stupňuje. Opakované výčitky (že on není doma/že jí bolí hlava) či jiné drsnější chování partnera více a více zraňují. Tato cesta nikam nevede. Naopak si můžeme časem sami vyčítat mnohé z toho, co jsme mi “provedli” partnerovi, ať to je náš truc, pomsta nebo naše žárlivost a hned vzápětí být naštvaní na partnera, že nás k tomu donutil.

Někdy dodatečně litujeme, co se stalo, toho jak jsme se zachovali. Snažím se napravit a v rychlosti “hasíme” vzniklou situaci sliby. Slibujeme sobě i partnerovi … že, už to bude jiné. Dodatečně se však může ukázat, že to byly “hory s  horákama”a “sliby chyby”. Slibující se tak dostává do svízelné situace, kdy nejen zklamal partnera, ale často i sebe, přestože to myslel dobře.

Slib je začátek, který však nebývá malým cílem, ba naopak. Je cílem velkým, a není snadné ho dosáhnout, byť se slíbí jednoduše, tak selhání se přímo nabízí a v některých situacích je přímo nevyhnutelné.

Vytváříme si tak někdy na sebe bič ve formě slibu, kterým se můžete bičovat, jak kdyby nestačilo problémů, kterých člověk má za celý den dost.

Vystupte z tohoto kruhu. Zkuste jinou cestu. Mnohými před Vámi osvědčenou, byť se s ní na prvním setkání nepochlubí. Zkuste dosáhnout svých slibů za pomocí lidí ochotných a schopných Vás podpořit a umožnit Vám jejich naplnění.

Rozchod je také jednou možností, jde o to ho dosáhnout a zvládnout tak, ať to přinese více užitku než škody. Někdy právě nevyřčená přání brání v tom se rozejít a vztah zůstává v začarovaném kruhu nepochopení.

[maxbutton id=”1″]

Další zdroje:

Kniha : Jeroným Klimeš – Partneři a rozchody