deprese - jak ji zvládat

william styron – viditelná temnota – deprese – jak ji zvládat

William Styron

Nositel Pulizerovy ceny za literaturu a autor známého románu Sophiina volba trpěl depresí.

Kniha popisuje jeho vnitřní souboj s tímto onemocněním. S neviditelným trápením, s kterým jeho nositel zápasí o kontrolu nad svým životem.

Viditelná temnota : Memoáry šílenství – je jedna z posledních prací, kde Styron popisuje své těžké deprese, které ho postihly v šedesátých letech a které jej málem dohnaly k sebevraždě. Po krátkém pobytu v nemocnici se mu podaří alespoň částečně nad touto chorobou zvítězit. Čtenářům Styron umožňuje nahlédnout do svého nitra plného reálného utrpení, přibližuje tak pocity lidí postižených touto chorobou, které okolí často nechápe.

Deprese a její vliv na prožívání

Pro příklad uvádím úryvek z knihy:

“Výsledkem je zarážející praxe – nazývám to vojenskou terminologií chodící ranění. Při jakémkoli jiném vážném onemocnění by pacient, který je na tom tak špatně, přinejmenším odpočíval v izolovaném prostředí, ale spíš by ležel jako lazar na poste li nacpaný sedativy a různými dráty a trubičkami napojen : na přístroje, které udržují život. O jeho invaliditě by nikdo nepochyboval a pacient by ji dosáhl důstojným způsobem. Pacient trpící depresí takovou možnost nemá a jako ˝chodící raněný se dostává do nesnesitelných situací ve společnosti i doma v rodině. Musí se tvářit – navzdory mučivé úzkosti,’ která mu sžírá mozek – přibližně tak, jak se za normálních okolností ve společnosti očekává. Musí se pokoušet společensky konverzovat, odpovídat na dotazy, zasvěceně přikyvovat nebo vraštit čelo a – Panebože! – dokonce se usmívat. ‘ Přitom každý pokus říci pár slov je strašným utrpením.”

Alkohol, léky na lepší spánek a deprese

William Styron nalezl přes bolest, kterou mu nemoc způsobovala, cestu k pomoci. Přestože byl zřejmě geniálním autorem, tak na psychické onemocnění byl krátký. Sám si říkal, jak zvládat její návaly, ale Alkohol ani léky už nezabírali, ničili ho pouze víc.

Vyhledal po dlouhém trápení pomoc ve formě lékařské péče v nemocnici, kde píše „Mými skutečnými léčiteli bylo ústraní a čas.“ …. Toto ústraní a čas nebývá typické pouze pro pobyt v nemocnici, ale také pro individuální setkání. I zde lze nalézt, to co hledal William Styron… “čas pro sebe a pouze pro sebe”. Zde začala jeho úzdrava.

“Nesnaž se utopit smutek v rumu, umí plavat.”

Citát neznámého autora

Další zdroje:

Více o autorovi a jeho životě a depresi

Více o knize